O mně

Jmenuji se Luděk Veselý a pracuji jako programátor. Starám se o backend, kde nejčastěji vytvářím API pro frontend nebo mobilní aplikace. Používám jazyk PHP společně s frameworky Nette a Symfony.

Data ukládám do relačních databází (MySQL) nebo dalších úložišť (především Elasticsearch, ale i MongoDB nebo Redis). O Elasticsearch se však zajímám nejvíce - ať už jde o vyhledávání, logování nebo analýzu dat. Pokud to dává smysl, používám architekturu mikroslužeb a náročnější operace nechávám zpracovat na pozadí prostřednictvím RabbitMQ.

Zajímám se o linuxové kontejnery, konkrétně o nástroje Docker a Kubernetes. S jejich použitím mám praxi při lokálním vývoji i v produkčním prostředí. S kontejnery také souvisí kontinuální integrace a obecně automatizace procesů souvisejících s testováním a nasazováním. Jsem příznivcem filozofie DevOps a pro CI/CD využívám CircleCI a GitLab CI.

Při práci v týmu jsem používal řadu nástrojů, mezi nejlepší dle mého patří Trello a JIRA. Samozřejmostí je pak verzování (Git), použití Git Flow nebo dělání Code reviews. API dokumentuji pomocí Apiary, zdrojové kódy se pak snažím komentovat tak, jak je nezbytně nutné - komentáře by dle mého neměly nahrazovat dobře čitelný a pochopitelný kód. Používám také nástroje pro statickou analýzu kódu, veškeré testy však pouštím také na integračním serveru.

Abych se udržel v obraze, navštěvuji některé konference a srazy. Získané vědomosti se snažím prezentovat dál, většinou ve formě článků na tomto webu - nejnovovější je seriál o vyhledávání pomocí Elasticsearch v češtině. Přednášel jsem také na Poslední sobotě, kde jsem mluvil o agregaci logů kontejnerů pomocí Elastic Stacku. Rád zkouším nové nástroje a techniky, například v rámci diplomové práce to byl jazyk Golang, který jsem použil při implementaci vyhledávání. V rámci bakalářské práce jsem experimentoval s dolováním dat.

Bydlím v Praze, kde pracuji pro Vodafone, pocházím z Červených Peček. Dříve jsem pracoval pro Atoto.cz a na vlastním projektu AdBoos (nástroj pro automatizovanou správu PPC kampaní). Vystudoval jsem informatiku na FIS VŠE, bakalářské studium jsem absolvoval na FM TUL. Kromě programování mě baví hudba a cestování sem a tam.


Odkazy


Reference

Vodafone

od r. 2017

Ve Vodafone pracuji jako backend vývojář. Používám zde PHP (a framework Symfony) a data ukládám do databáze Oracle. Hlavní úlohou backendu je zde napojení na další služby (Siebel, Tibco) a poskytování rozhraní pro ostatní aplikace (frontend, mobilní aplikace). Pro kontinuální integraci se zde používá Bamboo napojené na další systémy (Bitbucket, JIRA).

Atoto.cz

2016 - 2017

Pro Atoto jsem pracoval jako backend programátor, kde jsem přispíval do vývoje mikroslužeb postavených na Symfony, Silex a Nette. Primárně pracovaly s Elasticsearch a řešil jsem tak vyhledávání a našeptávání. Staral jsem se také o automatický deployment do Google Cloudu, kde byl pro orchestraci kontejnerů použit Kubernetes.

Vyhledávání jako služba

Diplomová práce, r. 2017

V rámci své diplomové práce jsem vytvářel nástroj, který je poskytován jako služba a umožňuje snadnou implementaci fulltextového vyhledávání do e-shopu. Samotné vyhledávání je implementováno pomocí nástroje Elasticsearch, API je pak napsané v jazyce Golang. Více podrobností naleznete v samostatném článku.

AdBoos.com

2015 - 2017

Ve firmě AdBoos jsem byl společníkem a především vývojářem. AdBoos umožňuje správu a řízení reklamních kampaní v systémech Sklik, AdWords, Facebook, Heureka a dalších. Kampaně jsou automtizovaně vyhodnocovány a řízeny. Aplikace běží na Nette a knihovnách Kdyby (Doctrine, RabbitMQ, Elasticsearch, Console).

Databáze dopravních nehod ČR

Bakalářská práce, r. 2014

V rámci své bakalářské práce jsem vytvořil databázi dopravních nehod, kterou si můžete zdarma stáhnout a libovolně analyzovat. Nabízím CSV soubor a Docker image s daty v Elasticsearch a připravenými dashboardy v Kibaně. Více informací a odkazy naleznete na samostatné stránce.

Slever.cz

2013 - 2015

Od roku 2013 jsem pracoval jako vývojář pro slevový portál Slever.cz, který patří mezi 5 největších slevových portálů v ČR. Od té doby jsme se rozrostli - z původních dvou programátorů na pětičlenný tým. Web běží na Nette, používá MySQL, Memcached a Elasticsearch. Pro vizualizace a analýzu logů používáme Kibanu. Práci plánujeme s pomocí JIRA Agile.

Collectora software s.r.o.

r. 2012

V roce 2012 jsem pracoval jako vývojář v týmu zajišťující vývoj a podporu inkasního systému v PHP a MySQL pro společnost Transcom s.r.o. Samotný vývoj probíhal v přibližně desetičlenném týmu, pro spolupráci se využívalo SVN a Redmine.