Docker na Windows a OS X

Update: tento článek je mírně zastaralý, aktuálně je nejsnažší cesta využít Docker for Mac případně Docker for Windows.

Slyšeli jste už o Dockeru? Pokud ne, tak v rychlosti shrnu k čemu vám může být nápomocný. S jeho pomocí je možné vytvářet kontejnery, ve kterých můžete spouštět svou aplikaci. Pokud píšete v PHP, tak podobně jako do souboru composer.json zapisujete všechny závislosti, vytvoříte soubor Dockerfile, který popisuje jak aplikaci zprovoznit. Zvolíte základní image (těch je nepřeberná řada volně k dispozici), například Ubuntu. Dalšími příkazy v tomto souboru nainstalujete například požadovanou verzi PHP a nakopírujete zdrojové soubory. Máte tak jistotu že aplikace vždy poběží ve stejném prostředí.

To je velmi výhodné při lokálním vývoji. Prostě spustíte odpovídající kontejnery a aplikace běží. Není třeba trávit čas instalací software v odpovídajících verzích nebo jejich přepínáním. Obdobně lze pak aplikaci přenést na server - stačí na serveru stáhnout image a spustit.

Princip Dockeru je podobný jako práce s virtualizovanými stroji. Hlavní rozdíl je ten, že kontejnery mají daleko menší režii. Přestože Docker nyní prochází bouřlivým vývojem, je zatím nativně podporován pouze v OS Linux. Co ale dělat pokud jej chcete používat i na Windows nebo OS X?

Řešení zatím není úplně triviální - je třeba rozběhnout virtualizovaný Linux a v něm teprve Docker, vyřešit synchronizaci mezi hostitelským a virtualizovaným OS...

Kitematic

Naštěstí existuje aplikace, která tento problém elegantně řeší. Jmenuje se Kitematic a pro stažení vás odkáži na oficiální web: https://kitematic.com.

Nejprve tedy stáhněte Kitematic a spusťte jej. Úvodní obrazovka by měla vypadat takto:

Kitematic

Přemýšleli jste jak nainstalovat VirtualBox a správně jej nastavit? Kitematic to zvládne za vás. Můžou se objevit problémy pokud jste již v minulosti Docker instalovali, v mém případě vše proběhlo v pořádku a nyní je k dispozici hlavní obrazovka:

Kitematic

Zde můžete spustit terminál, ve kterém lze spouštět příkazy Dockeru jako docker run a další. Nejrychlejší způsob spuštění kontejneru je ale kliknutím na Create u příslušného image. Po spuštění můžete vidět jak aplikace vypadá v prohlížeči a procházet připojené složky. Poslední možností je nastavení kontejneru - jaké porty jsou zveřejněny, jaké složky jsou připojeny a nastavení proměnných.

Kitematic

Další informace a návody:

Luděk Veselý

PHP Developer